Steaua a învins Unirea Urziceni, scor 1-0
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Habibou ’83.
În minutul 45, Dayro Moreno a trimis mingea cu capul în plasă, însă după ce de la margine se semnalizase ofsaid.
Fotbaliştii Unirii Urziceni au solicitat un penalti în minutul 53, la o fază la care fundaşul stelist Pawel Golanski a jucat mingea cu mâna în propriul careu.
Steaua a marcat golul victoriei în minutul 83, prin Habib Habibou, aflat la prima sa reuşită de la transferul la gruparea din Bulevardul Ghencea. Mendoza a executat o lovitură liberă de la peste 25 de metri, Dică a reluat cu capul din 5 metri, Stelea a respins în faţă, însă numai până la Habibou, care a înscris de lângă Galamaz. Habibou şi-a scos tricoul pentru a sărbători şi a fost avertizat.
Steaua Bucureşti: 1. Zapata – 4. Golanski, 3. D. Goian, 6. M. Rădoi, 15. Neşu – 8. Ov. Petre, 20. Lovin (23. Pleşan ’84) – 27. Dayro Moreno (11. Habibou ’59), 10. N. Dică (), 29. Andres Mendoza – 22. Jose Moreno (84. Surdu ’79). Antrenor: Marius Lăcătuş.
Unirea Urziceni: 12. Stelea – 24. L. Balint, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu – 3. Gomes (14. B. Stancu ’85) – 10. Mara, 17. Burns (25. Pădureţu ’56), 8. Cr. Constantin – 15. Dănălache (7. Bilaşco ’69), 11. Onofraş. Antrenor: Dan Petrescu.
Cartonaşe galbene: Neşu ’37, Goian ’41, Habibou ’83 / Bordeanu ’33, Mara ’75
Partida a fost arbitrată de o brigadă condusă la centru de Ionel Ivan, ajutat la cele două linii de Aurel Oniţa şi Sebastian Stoianov. Rezervă a fost Lucian Dan. Observatorii partidei au fost Iosif Urs şi Constantin Ştefan.
Mijlocaşul stelist Florin Lovin a evoluat cu o atelă şi un bandaj de culoare roşie pe palma dreaptă, el având un deget fracturat.
La meci au asistat 21.191 de spectatori, între care şi 100 de suporteri ai Unirii Urziceni.
La prezentarea echipelor, jucătorul stelist Romeo Surdu a fost huiduit de spectatorii de pe stadionul Steaua.
Antrenorul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, fost jucător al Stelei, a fost aplaudat de galeria "roş-albaştrilor", care a scandat şi numele preşedintelui clubului ialomiţean, Mihai Stoica, fost manager general al FC Steaua. Stoica a salutat galeria şi a fost aplaudat de tot stadionul, iar apoi a urcat în lojă pentru a urmări primul meci ca adversar pe stadionul Steaua de la plecarea sa de la gruparea din Bulevardul Ghencea.
La meci a asistat şi selecţionerul României, Victor Piţurcă.