Argentina lui Messi surclasează Italia şi câştigă Finalissima

Publicat: 02 06. 2022, 09:14
Actualizat: 02 06. 2022, 09:16

Golurile marcate în prima repriză de Lautaro Martinez şi Angel di Maria au demonstrat superioritatea în joc a campionilor sud-americani împotriva unei echipe italiene care a revenit pe Wembley la 11 luni după ce a învins Anglia, pentru a câştiga Euro 2020.

Mii de suporteri argentinieni, dintre cei 87.000 de spectatori prezenţi, au venit hotărâţi să transforme nord-vestul Londrei în Buenos Aires pentru o seară.

Martinez a deschis scorul din apropiere în minutul 28, din pasa lui Messi, care a creat aproape singur ocazia de gol.

Martinez, de la Inter Milano, a oferit apoi o pasăexcelentă pentru ca Di Maria să îl depăşească pe Giorgio Chiellini şi să dubleze avantajul cu o finalizare cu efect, înainte de pauză.

Înlocuitorul Paulo Dybala a puncta în cele din urmă superioritatea Argentinei, cu un gol marcat în minutele suplimentare de joc, după o altă cursă fascinantă a lui Messi.

„A fost o finală frumoasă, plină de argentinieni. Ceea ce am trăit aici a fost frumos”, a declarat Messi.

„Astăzi a fost un test frumos, pentru că Italia este o echipă mare. Ştiam că va fi un meci frumos şi un cadru frumos în care vom fi campioni”.

A fost un final dezamăgitor pentru cariera internaţională a lui Chiellini, un jucător de 37 de ani, care a fost înlocuit la pauză, la a 117-a şi ultima sa apariţie.

Finalissima este renaşterea Cupei Campionilor CONMEBOL-UEFA, care a mai fost jucată doar de două ori până acum – în 1985 şi 1993 – şi, deşi este privită ca o noutate, Argentina a sărbătorit ca şi cum ar fi fost o finală de Cupa Mondială.

Argentina, care a pus capăt unei aşteptări de 28 de ani pentru un trofeu, învingând Brazilia pentru a câştiga Copa America 2021, a demonstrat că poate fi o candidată la obţinerea Cupei Mondiale din Qatar din acest an, extinzându-şi seria de meciuri fără înfrângere la 32 de partide.