- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (29.04.2009, 21:11)
- Adina Oşan
Surpriză în semifinalele Diviziei A la baschet masculin, campioana CSU Ploieşti învinsă acasă
Campioana la baschet masculin CSU Ploieşti a fost învinsă miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 78-76 (40-37), de formaţia CSU Sibiu, în primul meci din cele cinci programate contând pentru semifinala Diviziei A.
Urmărește
6 afișări
Mult mai odihniţi decât adversarii, după ce obţinuseră calificarea în semifinale din două meciuri faţă de trei ale sibienilor, campionii nu au făcut faţă decât sporadic confruntării din primul meci. CSU Sibiu a condus majoritatea timpului de joc, obţinând o victorie de moral, pe deplin meritată, pe terenul campioanei, care a fost prea sigură pe succes pe tot parcursul partidei. CSU Ploieşti a avut probleme în faţa propriilor fani, care s-au arătat nemulţumiţi la finalul partidei. Principalii marcatori ai partidei au fost Cepulis 22, Burlacu şi Hargrove, câte 19 puncte, pentru CSU Ploieşti, respectiv Scott 23 şi Brown 23 puncte, pentru CSU Sibiu.
La Timişoara, în cealaltă semifinală, Elba s-a impus în faţa CS Otopeni, cu scorul de 81-73 (36-26). Principalii marcatori ai partidei au fost Dzambici 20 puncte şi Pesici 16, pentru gazde, respectiv Căpuşan 26 şi Seals 22 puncte, pentru formaţia vizitatoare.
Pentru echipele eliminate în sferturi, adică U-Mobitelco Cluj, CSU Braşov, Energia Rovinari şi BCMUS Piteşti, sezonul s-a încheiat, urmând să ia startul doar în noua stagiune, în luna octombrie, după ce FR Baschet a decis că nu se va mai juca pentru clasarea pentru locurile 5-8.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
În semifinale se joacă în sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”, următoarele patru partide fiind programate la datele 3, 7, 10 şi 13 mai.
Echipele câştigătoare vor disputa finala campionatului, în cinci meciuri, la datele 17, 20, 23, 26 şi 30 mai.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe