Titlul tot mai departe. FCSB acasă cu Farul Constanţa
După această înfrângere, FCSB rămâne la 11 puncte în urma liderului CFR Cluj, cu două etape înainte de încheierea sezonului regulat.
Farul a dominat meciul la toate capitolele, Toni Petrea nereuşind să găsească formula de joc cu care să contracareze evoluţia elevilor lui Hagi.
Adi Petre a dat startul ocaziilor pentru Farul, ratând incredibil, din faţa porţii, de la 5 metrii, singur cu portarul Vlad.
Cu 3 minute înainte de final, constănţenii au interceptat o minge în jumătatea adversă, au dus mingea în careu, de unde, din zona punctului cu var, Jefte a marcat al 15-lea său gol al sezonului, cu care ocupă poziţia de lider detaşat în clasamentul golgheterilor.
Ghiţă a închis tabela în minutul 59, în urma unui corner mingea ajungând la el în interiorul careului, de unde l-a învins pe Vlad cu un şut la colţul lung.
FCSB a avut un singur şut pe spaţiul porţii şi nici introducerea lui Keşeru nu a schimbat cu nimic raportul de forţe din teren.
Farul Constanţa are acum 45 de puncte şi e pe locul 6, la 3 puncte distanţă de FC Argeş, care e pe 7.
Cu 59 de puncte, FCSB nu mai poate pierde locul 2 la finele sezonului regulat.