- Home
- Sport
- VARŞOVIA, (16.06.2012, 15:44)
- Leila Bolat ,
UEFA a deschis o procedură împotriva Croaţiei
UEFA a anunţat, sâmbătă, că a deschis o procedură disciplinară împotriva federaţiei din Croaţia, în special ca urmare a scandărilor rasiste ale fanilor şi a folosirii unor simboluri rasiste de către unii dintre suporteri, la meciul cu Italia, scor 1-1.
Urmărește
223 afișări
UEFA a deschis o procedură împotriva Croaţiei
Acest caz va fi analizat marţi.
La meciul Italia - Croaţia, de joi, insultele rasiste ale fanilor croaţi l-au vizat pe italianul Mario Balotelli.
Federaţia din Croaţia a fost deja sancţionată de UEFA cu 25.000 de euro pentru fumigene, obiecte aruncate şi intrarea unui suporter pe teren, la meciul cu Irlanda, din 10 iunie.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
Însă comportamentul rasist al fanilor ar putea să o coste pe Croaţia mai mult decât o amendă.
Reprezentativa Rusiei a fost sancţionată cu retragerea a şase puncte de Comisia de Disciplină a UEFA, decizie cu suspendare, pentru următoarea campanie de calificare, cea pentru Euro-2016, din cauza comportamentului unor suporteri la meciul cu Cehia, de la Euro-2012. În cazul unor noi probleme cu fanii, Rusia va începe campania de calificare la Euro-2016 cu şase puncte în minus faţă de contracandidatele sale.
Croaţia ar putea primi o sancţiune de acest tip, UEFA fiind hotărâtă să arate toleranţă zero în ceea ce priveşte huliganismul şi rasismul.
Reprezentativa Italiei a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), partida disputată joi, la Poznan, cu naţionala Croaţiei, în grupa C de la Campionatul European din Polonia şi Ucraina.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe