Valeriu Iftime: Fotbalul îl pedepseşte pe cel relaxat

Publicat: 02 07. 2015, 22:56
Actualizat: 30 03. 2020, 04:00

„Am avut şi puţin ghinion. Ei au marcat la singura ocazie avută. Au dat un gol norocos. După golul marcat, au tras de timp, s-au trântit pe jos. Noi, după pauză, am fost parcă prea relaxaţi, eram convinşi că îi batem. Am tratat multe faze prea uşor. Am avut multe ocazii. L-am băgat şi pe portarul lor în mână. Acum e tardiv să mai vorbim. Fotbalul îl pedepseşte pe cel relaxat”, a spus Iftime.

Patronul grupării botoşănene este convins că echipa sa se poate califica: „Nu cred că echipa s-a schimbat foarte mult, chiar dacă au venit mai mulţi jucători. Croitoru a jucat destul de slab, dar mă aştept să arate mai multe în retur. Pe benzi nu am impresionat. Şi în atac, mă aşteptam mai mult de la Roman, dar are timp să demonstreze. Hadnagy nu a impresionat nici el. Plămadă a greşit la gol, dar a avut două ocazii de a marca. Mi-au plăcut Costin şi Vaşvari. Pornim cu şansa a doua, dar eu sunt optimist şi îmi place când suntem outsideri. Cred că putem să revenim şi să ne motivăm. Sunt convins că putem bate acolo. Ne putem califica”.

Echipa FC Botoşani a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia georgiană Ţhinvali, în prima manşă a turului întâi preliminar al Ligii Europa, acesta fiind debutul formaţiei moldovene în cupele europene.

Gazdele au deschis scorul prin Ivanovici, în minutul 21, oaspeţii reuşind egalarea prin Katşarava, în minutul 46.