- Home
- Sport
- BUCUREŞTI, (08.09.2014, 00:21)
- Traian Terzian
Victor Piţurcă: Am luat o opţiune serioasă de a fi prezenţi la Euro-2016
Selecţionerul naţionalei României, Victor Piţurcă, a declarat, duminică seară, în conferinţa de presă de după victoria din meciul cu Grecia, scor 1-0, că "tricolorii" au luat o opţiune serioasă pentru calificarea la campionatul European din 2016.
Urmărește
136 afișări
Victor Piţurcă: Am luat o opţiune serioasă de a fi prezenţi la Euro-2016 (Imagine: Bogdan Iordache/Mediafax Foto)
"Am luat o opţiune serioasă de a fi prezenţi la Euro-2016. Am jucat perfect din punct de vedere tactic. Nu sunt supărat pe Marica, deoarece nu merita să fie eliminat", a spus Piţurcă.
Selecţionerul României consideră că tactica din această seară a fost mai bună decât cea aleasă în primul meci al barajului pentru calificarea la Cupa Mondială. "A fost un meci dificil, dar bucuria este foarte mare, de nedescris. O victorie normală după prima repriză. Grecii au suferit la capitolul fizic şi la capitolul concentrare. Am câştigat trei puncte în faţa celei mai bune echipe din grupă, iar şansele noastre sunt reale. Sunt foarte mari. După eliminarea lui Marica nu am schimbat nimic din ceea ce lucrasem, dar am jucat fără vârf. Nu am mai avut forţă pe atac, dar am reuşit câteva raiduri periculoase. Este de aplaudat sacrificiul făcut de toţi jucătorii. La meciul tur din barajul pentru Cupa Mondială am jucat mult mai avântat, iar acum i-am aşteptat în terenul propriu şi a fost o tactică bună. Urmează două meciuri extrem de dificile", a afirmat Piţurcă la Digi Sport.
Reprezentativa României a debutat cu o victorie în preliminariile Campionatului European din 2016, scor 1-0 cu naţionala Greciei, duminică seară, pe stadionul Georgios Karaiskakis din Pireu, în prima etapă a grupei F, joc în care "tricolorii" au evoluat în inferioritate numerică din minutul 53. Golul a fost marcat de Marica, în minutul 10, din penalti.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Ionuţ Costea a fost eliberat, după ce fusese reţinut în Turcia
-
Bloomberg: Administraţia Trump pregăteşte dezvăluirea planului de încetare a războiului din Ucraina
-
Victor Ponta, întrebat dacă se aşteaptă să fie dat afară din PSD: Îmi asum tot ceea ce fac / Nu exclude o colaborare cu Călin Georgescu
Citeşte şi:
Grecia - România, SCOR 0-1, în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2016 - FOTO
Ciprian Marica a fost eliminat în minutul 53, el primind al doilea cartonaş galben pentru o intervenţie la Samaris.
România are programat următorul meci din grupa F, în data de 11 octombrie, pe teren propriu, cu naţionala Ungariei.
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Ce a găsit Roman Babițchi, soțul Monalisei, când s-a întors la salonul de înfrumusețare: 'Au încercat să ascundă crima'
CANCAN.RO
Zodiile aflate sub protecția lui Dumnezeu în 2025. MINERVA: oportunități și succes pe toate planurile
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe