„Acest eveniment a avut loc în contextul seriei de evenimente dedicate Săptămânii Protecţiei Mediului de la Bruxelles, care se desfăşoară în perioada 24-27 mai. Premiul constă într-un trofeu realizat de un artist din Cehia. Teiul din Leliceni a fost desemnat, în luna martie a acestui an, Arborele European al Anului, după ce a primit cele mai multe voturi – peste 20.000 – în cadrul competiţiei European Tree of the Year, organizată de Fundaţia Cehă pentru Parteneriat de Mediu. Teiul din Leliceni a concurat cu platani din Ungaria şi Bulgaria şi stejari din Republica Cehă şi Slovacia”, se arată într-un comunicat remis, vineri, agenţiei MEDIAFAX.
Scopul promovat al concursului a fost acela de a identifica „cel mai iubit arbore” din Europa şi de a atrage atenţia publicului larg asupra patrimoniului natural local şi a necesităţii protejării mediului. Vârsta şi aspectul nu sunt singurele detalii care au contat în concurs – legenda şi istoria arborelui au fost la fel de importante.
De asemenea, copacul a câştigat, în 2010, competiţia naţională Arborele Anului în România.
Teiul din Leliceni, jud. Harghita, are 500 de ani, măsoară 20 de metri înălţime şi are 390 centimetri circumferinţa trunchiului.
„Teiul a fost plantat în prima parte a anilor 1500. În memoria oamenilor locului, copacul a fost perceput dintotdeauna ca un arbore singuratic, care a străjuit biserica din localitate. De-a lungul secolelor, povestea teiului merge mână în mână cu destinul oamenilor şi cu istoria locului. A fost martorul invaziei tătarilor şi a altor evenimente importante, supravieţuind catastrofelor naturale care au marcat locul. Arborele este un important simbol al regiunii. În anul 1992 a fost declarat monument al naturii, conform Registrului monumentelor judeţului Harghita”, menţionează MAE.