Elon Musk spune că lupta în cuşcă cu Mark Zuckerberg va fi transmisă în direct pe platforma X
Mogulii social media s-au provocat reciproc la un meci în cuşcă de arte marţiale mixte în Las Vegas încă din luna iunie.
„Lupta dintre Zuck şi Musk va fi transmisă în direct pe platforma X. Toate încasările vor merge în scopuri caritabile pentru veterani”, a declarat Musk într-o postare pe X duminică dimineaţa, fără a da alte detalii.
Anterior, duminică, Musk declarase pe X că „ridică greutăţi pe tot parcursul zilei, pregătindu-se pentru luptă”, adăugând că nu are timp să se antreneze, aşa că aduce greutăţile la serviciu, relatează Reuters.
Când un utilizator de pe X l-a întrebat pe Musk care este rostul luptei, Musk a răspuns: „Este o formă civilizată de război. Bărbaţii iubesc războiul”.
Totul a început atunci când Musk a spus într-o postare din 20 iunie că este „gata pentru un meci în cuşcă” cu Zuckerberg, care este antrenat în jiujitsu.
O zi mai târziu, Zuckerberg, în vârstă de 39 de ani, care a postat pe platforma Instagram a companiei sale fotografii cu meciuri pe care le-a câştigat, i-a cerut lui Musk, în vârstă de 51 de ani, să „trimită locaţia” pentru confruntarea propusă, la care Musk a răspuns „Vegas Octagon”, referindu-se la un centru de evenimente în care se desfăşoară meciuri de campionat de arte marţiale mixte (MMA).
Musk a spus apoi că va începe să se antreneze dacă lupta în cuşcă va prinde contur.