Prima pagină » Știrile zilei » Grevă în Grecia: navele rămân în porturi și avioanele operează doar zboruri umanitare

Grevă în Grecia: navele rămân în porturi și avioanele operează doar zboruri umanitare

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Grecia asupra faptului că miercuri va fi organizată o grevă generală în sectorul public și se pot înregistra modificări ale transportului public.
Grevă în Grecia: navele rămân în porturi și avioanele operează doar zboruri umanitare
Laura Buciu
08 apr. 2025, 16:28, Social

În contextul participării la grevă a mai multor categorii profesionale, se pot înregistra modificări ale transportului public (autobuze, troleibuze, metrou, trenuri).

Confederația Maritimă Panelenă a informat că toate navele vor rămâne andocate în porturi, iar controlorii de trafic aerian au anunțat că la data de 9 aprilie 2025, în intervalul orar 00:00-24:00 (ora locală), vor fi operate doar zboruri umanitare sau medicale.

MAE recomandă cetățenilor români să contacteze companiile de zbor și agențiile de turism pentru informații suplimentare.

Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Atena: +302106728875; +302106728879 și Consulatului General al României de la Salonic: +302310340088, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție telefoanele de urgență ale Ambasadei României la Atena: +306978996222 și Consulatului General al României de la Salonic: +306946049076.