Prima pagină » Sănătate » Ministerul Sănătăţii alocă 200 de milioane de lei pentru marile urgenţe medicale din spitale

Ministerul Sănătăţii alocă 200 de milioane de lei pentru marile urgenţe medicale din spitale

Încă 200 de milioane de lei au fost alocate marţi pentru marile urgenţe medicale din spitale, anunţă ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila.
Ministerul Sănătăţii alocă 200 de milioane de lei pentru marile urgenţe medicale din spitale

„Fiecare pacient contează! Cu atât mai mult cei care au mari urgenţe medicale care le pun viaţa în pericol! Încă 200 de milioane de lei pentru marile urgenţe medicale din spitale, alocate astăzi de Ministerul Sănătăţii”, transmite Alexandru Rafila.

De asemenea, ministrul mai spune că s-au suplimentat cu 90% sumele alocate pentru pacienţii cu AVC prin programul AP-AVC.

Ministerul Sănătăţii a alocat în anul 2024 peste 500 de milioane de lei pentru Programul Acţiuni Prioritare (destinat pacienţilor critici internaţi la ATI, pacienţilor cu accident vascular cerebral (AVC), traumă, infarct miocardic acut (IMA) sau celor cu arsuri severe), potrivit MS.

În anul 2021, bugetul alocat pentru acţiunile prioritare era de doar 150 de milioane de lei, iar în 2024, bugetul a ajuns la 530 de milioane de lei, mai spune Rafila.