Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române informează că sunt semnalate precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare pe autostrada A2 Bucureşti-Constanţa, tronsonul kilometric 193 – 212 şi pe autostrada A4 Ovidiu-Agigea, existând posibilitatea formării poleiului.
Nu sunt probleme de vizibilitate în trafic.
Şoferii sunt sfătuiţi să adapteze viteza la condiţiile de trafic şi de drum, să ia în considerare că distanţa de frânare creşte pe un carosabil umed sau alunecos, să-şi asigure o bună vizibilitate prin parbriz, lunetă şi geamuri laterale şi să folosească luminile de ceaţă dacă se deplasează pe drumuri unde este prezent acest fenomen.
Pentru deplasarea pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei este obligatorie echiparea autovehiculelor cu anvelope de iarnă.