Transportatorii aerieni cer preţuri scandaloase pentru transportul echipamentelor medicale

Publicat: 09 12. 2020, 10:05
Actualizat: 09 12. 2020, 12:22

Distribuţia vaccinurilor către ţările cu venituri mici şi mijlocii va fi dificilă, din cauza serviciilor aeriene menţinute la sol în unele locuri şi se poate baza pe chartere, a declarat pentru Reuters Paul Molinaro, şeful OMS pentru suport operaţiuni şi logistică.

Inflaţia preţurilor a fost o caracteristică în creştere în transportul aerian de mărfuri, cu „creşteri generale, în special din noiembrie”, a spus Molinaro.

El a citat o ofertă de preţ primită pentru un transport de gheaţă uscată, necesară în laborator, care este de aproximativ 20 de ori mai mare decât norma.

„Tocmai am primit o ofertă de la o companie – una mare care va rămâne fără nume – din Dallas (Texas) SUA către Sierra Leone, Freetown – la 105 dolari pe kilogram, ceea ce este scandalos”, a spus el. „Preţul normal” ar fi de la 4 la 6 dolari pe kilogram, a spus el.

Molinaro a spus că o serie de factori au determinat majorarea preţurilor, inclusiv o creştere acomerţului electronic mai mare decât de obicei înainte de Crăciun, în condiţiile în care blocajele ţin oamenii acasă.

„Aşadar, avem o creştere a tarifelor de transport aerian din China din cauza introducerii noului iPhone, din cauza introducerii Play Station 5 şi din cauza faptului că produsele sunt oricum la mare căutare”, a spus el.

Economistul-şef al organizţiei transportatorilor aerieni IATA, Brian Pearce, a declarat reporterilor majorarea tarifelor este urmarea cererii de Crăciun şi că preţurile ar trebui să se diminueze la începutul anului viitor la timp pentru furnizarea vaccinurilor.