ŞTIRILE MEDIAFAX

Publicat: 19 07. 2017, 17:33
Actualizat: 03 07. 2020, 18:26

This browser does not support the video element.

Exerciţiu NATO eşuat: Un TAB a fost luat de Dunăre, trei militari au reuşit să se salveze în ultimul moment/ MApN: S-a scufundat în timpul unui exerciţiu militar pe braţul Borcea

Un transportor amfibiu blindat TAB-77 s-a scufundat, sâmbătă, în timpul unui exerciţiu militar pe braţul Borcea, operaţiunea de scoatere a acestuia din ape urmând să fie realizată cu ajutorul unor utilaje furnizate de un operator specializat civil, a confirmat MApN. Un TAB care participa la Saber Guardian 2017, în cadrul unui exerciţiu ce presupunea scufundarea acestuia, a fost luat în realitate de apele Dunării, trei militari fiind salvaţi în ultimul moment, au declarat surse din cadrul MApN pentru MEDIAFAX.

INTERVIU Mediafax | Ce ar face Orban dacă ar fi premier: Aş interzice Ordonanţele de Urgenţă

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, miercuri, într-un interviu pentru MEDIAFAX, că dacă ar fi premier ar interzice Ordonanţele de Urgenţă, afirmând că trebuie ţara trebuie guvernată prin legi, iar aparatul administrativ ar trebui redus.

Bogdan Stan, după demitere: Probabil din cauza deficitului de 1,4 mld. la încasări

Fostul preşedinte al ANAF, Bogdan Stan, a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, că a aflat despre demitere din Monitorul Oficial şi că nu ştie de niciun reproş, dar probabil la baza deciziei stă faptul că la finalul lunii iunie s-a înregistrat un deficit de 1.4 mld. la încasări.

VIDEO | INCENDIU de amploare în Parcul Naţional Domogled | A fost solicitată intervenţia unui elicopter cu dispozitiv Bambi Bucket, care a efectuat deja prima alimentare din Barajul lui Iovan

Pompierii din Mehedinţi intervin pentru stingerea unui incendiu care a izbucnit în Parcul Naţional Domogled, la o pădure de pin negru şi vegetaţie uscată, focul manifestându-se pe un versant cu două piscuri, iar în sprijin a fost solicitat, miercuri, un elicopter cu dispozitiv Bambi Bucket.

FOTO | Coadă de zeci de oameni formată la staţia de metrou Unirii, după închiderea unui punct de acces

O coadă de zeci de oameni s-a format, miercuri dimineaţă, la staţia de metrou Unirii 1, după ce un punct de acces a fost închis în vederea modernizării sistemului, Metrorex anunţând că începând de miercuri se vor executa lucrări la instalaţiile de taxare din 11 staţii de metrou.

NEWS ALERT: Poliţia ungară verifică toate trenurile internaţionale, după primirea unei ameninţări cu BOMBĂ / Patru trenuri care vin şi pleacă din România întârzie

Poliţia din Ungaria a oprit şi verificat, miercuri, 18 trenuri internaţionale aflate în circulaţie pe teritoriul ţării, ca răspuns la o ameninţare cu bombă primită printr-un apel anonim, relatează agenţia MTI.