MEDIAFAX HEADLINES
This browser does not support the video element.
Ministrul Mediului a dispus deplasarea inspectorilor Gărzii de Mediu şi ai Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului la Muzeul de Geologie, din Bucureşti, pentru a verifica nivelul de radiaţii emis de mai multe exponate, după ce o investigaţie jurnalistică a arătat că acestea sunt foarte mari.
Curtea de Arbitraj de la Paris a hotărât, săptămâna trecută, că societatea ENEL trebuie să plătească statului român 401 milioane de euro. Fostul ministru al Energiei, Răzvan Nicolescu, care a luat decizia de a demara acţiunea, spune că banii vor fi folosiţi pentru modernizarea sistemului.
Ordonanţa 14 prin care se abrogă OUG 13/2017, privind modificarea Codurilor penale, a fost adoptată, marţi, în Senat, cu unanimitate de voturi. Anterior, majoritatea parlamentară a respins cererile partidelor din Opoziţie, care solicitau şi respingerea OUG 13/2017, simultan cu OUG 14/2017.
Preşedintele Klaus Iohannis, răspuns pentru protestatarii de la Cotroceni: Nu voi demisiona!
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, marţi, că nu va demisiona, însă „recunoaşte” dreptul de a protesta al oamenilor care îi cer plecarea din funcţie.
Aproximativ 500 de militari americani din Batalionul 1 „Vulturii luptători” („Fighting Eagles”), având în dotare tancuri şi tehnică militară, au ajuns, marţi dimineaţă, la Baza Aeriană “Mihail Kogălniceanu” din judeţul Constanţa, urmând să participe la o serie de exerciţii cu militarii români.