MEDIAFAX HEADLINES
This browser does not support the video element.
Într-o postare pe Facebook, Florin Jianu şi-a anunţat demisia de la şefia Ministerului pentru Mediul de Afaceri, acesta fiind primul ministru care părăseşte Cabinetul Grindeanu, pe fondul protestelor masive de stradă.
Peste 100.000 de oameni au protestat în faţa Guvernului, nemulţumiţi faţă de adoptarea ordonanţei de urgenţă privind modificarea Codurilor penale, au declarat surse oficiale pentru agenţia de presă MEDIAFAX.
Unii dintre protestatarii din Piaţa Victoriei au aruncat, miercuri seară, cu petarde şi torţe către jandarmi, oamenii legii folosind gaze lacrimogene şi ridicând gardul în zonă. Jandarmii au îndemnat oamenii să plece din Piaţa Victoriei. La protestul de miercuri seara au fost prezenţi peste 100.000 de oameni.
Datele obţinute exclusiv cu privire la prezenţa unor membri ai galeriilor cluburilor sportive la protestul din centrul Capitalei au transmise operativ instituţiilor legal abilitate, respectiv Inspectoratul General al Poliţiei Române, Jandarmeria Română, Serviciul de Pază şi Protecţie, transmite SRI.
Premierul României, Sorin Grindeanu, a scris, joi dimineaţă, pe Facebook, că „un protest paşnic s-a transformat într-unul violent”, precizând că în aceste zile „manipularea atinge cote alarmante”.
Purtătorul de cuvânt al PPE, europarlamentarul Siegfried Mureşan, a anunţat că Parlamentul European a decis să pună pe ordinea de zi a şedinţei de plen de joi situaţia din România.