Autoritatea de Supraveghere Financiară a decis să amendeze NN cu 750.000 de lei (1% din cifra de afaceri) şi să retragă autorizaţia de director general a Ralucăi Ţintoiu. Ea a primit amendă de 100.000 de lei.
Florian Bodog: Ministerul Sănătăţii va plăti tratamentul reacţiilor adverse ale vaccinării
Florian Bodog, ministrul Sănătăţii, a declarat pentru MEDIAFAX că ministerul îşi va asuma tratamentul reacţiilor adverse ale vaccinării. Pe de altă parte, medicii de familie susţin că ar trebui să se explice şi cine îşi asumă răspunderea pentru lipsa vaccinurilor din ultimele luni.
Obţinerea permisului de conducere ar putea fi condiţionată de obligaţia candidaţilor de a urma şi de a promova un curs de prim ajutor în trafic, potrivit unui proiect depus de deputatul PSD Tudor Ciuhodaru, care susţine că „măsurile de prim-ajutor trebuie cunoscute precum tabla înmulţirii”.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti-Ilfov verifică dacă lăcaşele de cult respectă normele de apărare la incendiu, reprezentanţii bisericilor riscând amenzi de până la 10.000 de lei, anunţă instituţia.