Camera Deputaţilor a adoptat marţi legea privind asigurarea RCA, asiguraţii având posibilitatea să contracteze o poliţă de asigure pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 12 luni, să o suspende pe perioada imobilizării vehiculului şi să fie despăgubiţi indiferent de service-ul la care merg.
Viorel Cataramă a declarat, marţi, după ce şi-a depus candidatura la şefia PNL, că ”pleacă mai bine un pic decât a plecat Donald Trump în America” şi că, dacă va ajunge preşedintele partidului, liberalii vor fi de acord cu căsătoriile homosexuale şi cu adopţiile de către aceste familii a copiilor.
Procurorii anticorupţie cer instanţei înlocuirea controlului judiciar cu măsura arestului la domiciliu în cazul Arhiepiscopului Tomisului, ÎPS Teodosie, anchetatorii susţinând că acesta a încălcat condiţiile controlului judiciar.
Bucureştiul, cu 92 de adrese IP afectate, Iaşiul cu 38 şi Clujul cu 15 sunt primele în topul localităţilor în care a acţionat cel mai eficient ransomeware-ul „WannaCry”, prezentat marţi, într-un material explicativ, de Centrul Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică – CERT-RO.
Patronul unui restaurant chinezesc dintr-un centru comercial din Constanţa a primit o amendă de 25.000 de lei, întrucât peste 60% dintre produsele deţinute în restaurant erau expirate sau nu aveau documente de provenienţă.
Donald Trump, preşedintele Statelor Unite, susţine că are „dreptul absolut” de a desecretiza informaţii, pe fondul acuzaţiilor conform cărora ar fi dezvăluit Rusiei date secrete despre ameninţări reprezentate de reţeaua fundamentalistă Stat Islamic.