Intervenţia chirurgicală pe cord deschis pentru înlocuirea valvei aortice a durat patru ore şi s-a desfăşurat „fără probleme”, a declarat Alberto Zangrillo, medicul personal al liderului partidului Forza Italia (centru-dreapta) şi şeful secţiei de reanimare de la Spitalul San Raffaele din Milano.
„Totul este aşa cum se prevedea”, a spus Zangrillo, precizând că, după 48 de ore, Silvio Berlusconi va fi transferat în camera sa, situată în Pavilionul D al Spitalului San Raffaele din Milano.
Ziarul La Repubblica a difuzat imagini din salonul în care se va recupera Berlusconi. Este vorba de un apartament de lux care ocupă jumătate din Etajul 7 al Pavilionului D (Diamant) din Spitalul San Raffaele. Apartamentul din spital are 300 de metri pătraţi, nouă camere şi trei băi.
Silvio Berlusconi, în vârstă de 79 de ani, a fost spitalizat săptămâna trecută, din cauza unei crize cardiace.



Citeşte şi: Secretarul general NATO, Jens Stoltenberg: România s-a oferit să găzduiască şi să coordoneze 5.000 de militari NATO
Citeşte şi: Autorităţile americane, îndemnate de un oficial ONU să înăsprească „regimul armelor de foc”
Citeşte şi: Un poliţist francez şi soţia sa, ucişi într-o suburbie din Paris, într-un atac revendicat de ISIS/ Atacatorul fusese condamnat în 2013 pentru apartenenţă la o grupare teroristă / Reacţia lui Francois Hollande