CHP a pus sub semnul întrebării legitimitatea rezultatelor restrânse, citând neregului în cadrul procesului electoral.
Potrivit rezultatelor anunţate după numărarea a 99,95% din voturi, 25 de milioane de cetăţeni turci (51,3%) s-au pronunţat în favoarea sistemului prezidenţial, iar 23,7 milioane (48,7%) împotrivă.
Aflarea rezultatelor a fost atât sărbătorită, dar şi întâmpinată cu proteste.
CHP refuză să accepte victoria preşedintelui turc în cadrul referendumului şi solicită renumărarea a pest 60% din voturi, criticând decizia de a număra şi buletinele care nu au fost ştampilate de oficialii turci, dacă nu se dovedeşte că sunt fraudate.
Trei din cele mai mari oraşe turce, Istanbul, Ankara, Izmir, au votat ”nu” în cadrul referendumului pentru schimbările constituţionale.
Susţinătorii opoziţiei au protestat zgomotos folosindu-se de oale şi tigăi, în cadrul unei forme tradiţionale de protest.
Citeşte şi: Shinzo Abe, premier japonez, solicită Coreei de Nord să se abţină de la efectuarea altor ”acţiuni instigatoare”
Citeşte şi: Mike Pence vicepreşedintele SUA, a avertizat Coreea de Nord: Vremea ”răbdării strategice” s-a încheiat
Citeşte şi: Recep Erdogan: Sistemul prezidenţial va fi instituit după alegerile generale din noiembrie 2019
Citeşte şi: Binali Yildirim, premierul Turciei: Rezultatul referendumului este o „nouă pagină pentru democraţia” Turciei
Citeşte şi: Recep Tayyip Erdogan câştigă la limită referendumul privind sistemul prezidenţial – rezultate finale