Întrebat de moderatoarea unei emisiuni a televiziunii franceze cineva va câştiga partida de deschidere a EURO 2016, Franţa sau România, premierul român a spus că „cel mai bun”.
„Cei mai bun să câştige şi eu continui să cred că românii sunt cei mai buni. România nu este o echipă de vedete sau de personalităţi, dar este o echipă de tineri jucători, e o nouă generaţie şi ambiţia lor întăreşte cu adevărat şi face din România o echipă”, a spus Cioloş.
Totodată, Dacian Cioloş a afirmat că fotbalul este o mare pasiune în România, fiind mulţi tineri care joacă acest sport, dar şi care susţin o echipă sau alta. De asemenea, şeful Executivului de la Bucureşti a precizat că mii de români au venit la Paris pentru a asista la meciul de deschidere al echipei României, dar şi pentru celelalte partide.
Moderatoarea emisiunii l-a mai întrebat pe Dacian Cioloş dacă în România a stârnit nelinişte informaţia că există riscul unor atentate teroriste la EURO 2016, iar premierul a răspuns afirmativ, reluând în acelaşi timp ceea ce a spus anterior şi anume că mii de români se vor afla în Franţa în timpul Campionatului European de fotbal pentru meciuri.