- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (11.11.2017, 12:06)
- Liviu Dadacus
Victor Ponta, despre inaugurarea stadionului din Craiova: Doream să vin, nu am fost invitat
Fostul premier Victor Ponta a precizat, sâmbătă, că dorea să vină la inaugurarea stadionului din Craiova, dar nu a fost invitat, el menţionând că politica nu e ca fotbalul şi că liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost invitat, dar nu a putut să vină.
Urmărește
2457 afișări
Victor Ponta, despre inaugurarea stadionului din Craiova: Doream să vin, nu am fost invitat
„Mă bucur foarte tare că Stadionul <<Ion Oblemenco>> a fost finalizat la doi ani şi jumătate de la semnarea contractului. Craiova şi oltenii meritau cu adevărat un stadion european şi sunt convins că pe noul stadion vor vedea din nou meciuri istorice de fotbal dar şi alte tipuri de spectacole. Felicitări autorităţilor locale şi constructorilor”, a scris Ponta pe Facebook.
„P.S.: Regret că nu am fost invitat la evenimentul de inaugurare unde aş fi venit cu mare plăcere. Am însă în colecţia mea de amintiri bucăţică din vechiul gazon şi sunt mândru de asta. Politica nu e ca fotbalul: eu doream să vin şi nu am fost invitat - Liviu Dragnea a fost invitat şi nu a putut să vină. Aşa că din cei trei care am pornit lucrările a rămas doar Olguţa”, a adăugat Ponta.
Noul stadion din Craiova a fost inaugurat, vineri seara, cu un spectacol şi cu un meci amical pe care echipa locală îl susţine cu echipa cehă Slavia Praga, la eveniment fiind luând parte mai multe glorii ale fotbalului din Bănie, dar şi politicieni.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu FMI: Vom prioritiza proiectele publice
-
Ţările NATO şi-au crescut cheltuielile militare. Ameninţările Rusiei şi întoarcerea lui Donald Trump au făcut ca Europa şi Canada să-şi majoreze cheltuielile pentru apărare cu 20% în 2024
-
Criza de la Şantierul Naval Mangalia. BNS: DAMEN renunţă la acţiuni, statul român are drept de preempţiune
Noua arenă din Bănie şi-a deschis porţile, vineri, cu meciul amical dintre Universitatea Craiova - Slavia Praga. Muzică, proiecţii cu momentele de aur ale clubului, prezentarea jucătorilor şi un show pirotehnic au deschis prima seară în care au loc competiţii pe noul stadion.
Printre cei care au concertat s-au numărat Ciry Meyer, primul interpret al imnului Universităţii, şi Andrei Păunescu, fiul poetului Adrian Păunescu, autorul versurilor acestui imn.
La eveniment au participat artişti şi foşti jucători, glorii ale fotbalului oltean, cei care au scris istorie pe „Ion Oblemenco”. Printre cei prezenţi s-au numărat fostul selecţioner Victor Piţurcă sau actorul Mugur Mihăescu.
Nu au lipsit reprezentanţii autorităţilor locale şi judeţene, dar şi politicieni, printre care Olguţa Vasilescu, Claudiu Manda şi Paul Stănescu.
„Este o realizare pe care ne-am dorit-o si care a ajuns la bun sfârşit”, a declarat Olguţa Vasilescu.
Lucrările la stadion au început în septembrie 2015, iar valoarea totală a contractului a fost de 216.068.596,92 lei cu TVA.
Noul Complex Sportiv ”Ion Oblemenco” din Craiova a fost conceput pentru a putea găzdui meciuri din cadrul UEFA Euro 2020 Tournament, FIFA WORLD CUP, UEFA Champions League, UEFA Europa League, FRF – Liga I.
Stadionul va putea fi folosit, de asemenea, pentru alte tipuri de sporturi, precum rugby, oină, hochei pe iarbă, mini-hochei sau fotbal american. De asemenea, în incinta complexului sportiv se vor putea organiza şi concerte, târguri, expoziţii, evenimente culturale şi sociale.
Citeşte şi: Plata datoriei istorice faţă de statul român, condiţie pentru prelungirea Memorandumului Rompetrol
Citeşte şi: Guvernul pregăteşte a doua rectificare bugetară pozitivă, bazată pe o creştere economică de 6,1%. Ce ministere primesc bani în plus
Citeşte şi: Congresul pentru alegerea preşedintelui TSD, convocat duminică; Gabriel Petrea, singurul candidat înscris
Citeşte şi: Orban: Olguţa Vasilescu să demisioneze din funcţia de ministru după ce vor scădea salariile
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Taxă de la 740 de lei pentru această categorie de șoferi! Inspecția RAR, polița RCA și ITP sunt obligatorii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe