„Pentru a nu mai exista niciun fel de confuzii am făcut un amendament ( la proiectul de hotărâre, n.r.) în care se precizează foarte clar că obiectul Comisiei nu poate să constituie cercetarea în zona infracţiunilor de abuz în serviciu şi de falsificare a documentelor electorale, infracţiune de care nu am prea auzit, în aşa fel încât să nu ne suprapunem peste ancheta făcută de Parchet”, a precizat Nicolicea.
El a mai spus că reprezentanţii instituţiilor sunt obligaţi să participe la şedinţele Comisiei, în timp ce elelalte persoane fizice, fiind citate, sunt invitate să participe.
Nicolicea a mai spus că refuzul de a participa se va face cu asumarea riscului de a ascunde adevărul şi de a suferi consecinţele de rigoare.
Nicolicea a fost desemnat de grupul PSD din Cameră pentru a face parte din această Comisie de anchetă.