Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Sibiu, Elena Welter, a declarat că accidentul s-a petrecut pe sensul Deva – Sibiu, după ce şoferul unui autoturism nu a păstrat distanţa în mers şi a intrat în TIR-ul care circula în faţa sa.
„Şoferul unui autoturism nu a păstrat distanţa şi a intrat în coliziune cu un ansamblu TIR care circula în faţa sa, după care a fost proiectat în glisiera mediană. A rezultat rănirea gravă a şoferului de 32 de ani, din Timiş. Au mai fost răniţi o minoră de 14 ani, din Timiş, şi un bărbat de 41 de ani, din Vrancea”, a declarat Welter.
La rândul său, Ramona Nistor, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu a spus că pentru salvarea şoferului rănit în accident a fost necesată intervenţia unui echipaj de descarcerare.
Toate cele trei victime au fost transportate la spital, în Sibiu.
Traficul pe Autostrada Deva – Sibiu se desfăşoară cu dificultate, la ora transmiterii acestei ştiri, pe banda de urgenţă, în zona producerii accidentului.

Citeşte şi: NATO SNMG-2: Distrugătorul britanic „HMS Duncan”, una dintre cele mai noi şi moderne nave de luptă, şi fregata turcească „TCG Yildirim”, de azi în Portul Constanţa
Citeşte şi: Patriarhul Daniel îşi cere iertare, „cu multă durere în suflet”, pentru tulburarea produsă de acuzaţiile aduse unor preoţi
Citeşte şi: Fostul rector al UMF Iaşi, Vasile Astărăstoae, condamnat 2 ani cu suspendare în dosarul E-Learning. Decizia nu este definitivă