- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (20.04.2018, 16:54)
- Oana Despa
Universitatea din Bucureşti va da burse studenţilor afectaţi de alocarea locurilor. Ministrul Educaţiei va avea discuţii cu studenţii
Universitatea din Bucureşti caută soluţii pentru studenţii care vor fi afectaţi de alocarea locurilor, prin acordarea unor burse sau finanţări de la angajatori pentru a îi determina pe tineri să nu părăsească facultatea. Ministrul Popa va avea, luni, o întâlnire cu reprezentanţii studenţilor.
Urmărește
899 afișări
Universitatea din Bucureşt va da burse studenţilor afectaţi de alocarea locurilor. Ministrul Educaţiei va avea discuţii cu studenţii
"Dacă nu se vor rezolva aceste lucruri, până la admitere, noi suntem conştienţi că trebuie să facem ceva pentru studenţii noştri. (...) Problema cea mare este pentru studenţi şi ne gândim să găsim modalităţi pentru acest an dacă ministerul va rămâne pe această poziţie pentru a compensa, pentru a-i ajuta pe studenţi prin burse pe care se le dea universitatea, prin finanţări de la angajatorii noştri, care să îi ţină în facultate pe studenţii noştri foarte buni. Cum ar fi ca un student, care termină la drept sau la sociologie, să meargă la un master pe inginerie?", a precizat preşedintele Senatului Universităţii din Bucureşti, Marian Preda.
Acesta a precizat că, pentru universitate, componenta financiară ar fi uşor de rezolvat prin alocarea mai multor locuri la taxă.
În contextul în care ministrul Valentin Popa a declarat, săptămâna trecută, că media absolvenţilor de ştiinţe umaniste, din România, este mai mare decât cea europeană, conducerea Universităţii Bucureşti vine să îl contrazică, prin statistici oferite de Eurostat.
Potrivit Eurostat, în ceea ce priveşte ştiinţele economice, sociale, umaniste şi arte, România are absolvenţi sub media Uniunii Europene. În schimb, conform aceluiaşi raport, ţara noastră este pe locul doi la distribuţia studenţilor în domeniul sănătăţii, în tehnologia informaţiei, ştiinţe inginereşti sau agricultură.
Rectorul precizează că această criză declanşată la nivelul învăţământului superior este cauzată de lipsa unui set de principii şi a unei metodologii europene.
"Nu rămânem doar la nivelul unor declaraţii de principiu, anunţăm acum şi dorinţa noastră de a organiza o dezbatere universitară la care invităm şi membri ai Guvernului şi ai Ministerului Educaţiei, pentru a discuta toate aceste principii vitale pentru dezvoltarea învăţământului superior. Cum anume sunt folosiţi banii publici, cum este respectată autonomia universitară, toate acestea în ideea că trebuie să servim interesele de formare a tinerei generaţii", a menţionat rectorul Universităţii Bucureşti, Mircea Dumitru.
Ministrul Educaţiei, Valentin Popa, a anunţat că, luni, va avea o întâlnire cu reprezentanţii studenţilor din cadrul Universităţii din Bucureşti (UB), Universităţii „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca (UBB), Universităţii de Vest din Timişoara (UVT) şi Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (UAIC).
"Nu putem noi ca studenţi, să acceptăm ca înainte cu trei-patru luni de admitere, ministerul să schimbe complet filosofia cu care studenţii erau obişnuiţi, cu o repartizare constantă. Şi implicit, ceea ce ministerul poate încearcă să facă, anume să schimbe opţiunea absolvenţilor, nu se va întâmpla. Cei care termincă studiile de licenţă sunt hotărâţi unde vor merge, această repartizare a ministerului nu va modifica piaţa, opinia pe care studenţii o au. (...) Ceea ce încearcă ministerul să facă este inclusiv să creeze o ruptură între universităţi şi implicit şi indirect între studenţii universităţilor", a explicat Horia Oniţa, student în anul II, la Facultatea de Drept.
Întrebat dacă sunt pregătiţi pentru a aloca locurile speciale pentru absolvenţii de liceu din mediul rural, aşa cum prevede Strategia Naţională de Cercetare, Dezvoltare şi Inovare 2014-2020, prşedintele Senatului, Marian Preda a răspuns: "În Universitatea Bucureşti sunt foarte mulţi studenţi care vin din mediul rural, nu avem nicio problemă să atragem studenţi din mediul rural. Dar şi alocarea acestor locuri ar trebui să fie fundamentată mai bine. Pentru că mediul rural înseamnă şi localităţile din jurul Bucureştiului sau Clujului, sau Timişoarei, în care nivelul de trai este foarte ridicat. A merge la un liceu din mediul rural nu înseamnă că eşti o persoană săracă, poţi să ai un nivel de trai foarte ridicat. Avem studenţi de peste tot. Nu avem nimic împotriva locurilor alocate pe criterii de discriminare pozitivă".
Universitatea Bucureşti este de joi în grevă japoneză, principala nemulţumire fiind reprezentată de repartizarea cifrei de şcolarizare către universităţi pentru anul universitare 2018-2019.
Senatul Universităţii din Bucureşti atrage atenţia că „Ministerul Educaţiei Naţionale nu a prezentat niciun fel de criterii obiective de repartizare a cifrei de şcolarizare către universităţi şi, mai mult, a înlocuit în mod abuziv membrii CNSPIS, consiliu care, la solicitarea Ministerului, a elaborat o propunere echilibrată de metodologie de alocare a cifrei de şcolarizare, propunere care a fost în consultare publică în decembrie 2017 – ianuarie 2018”.
„Afirmaţia ministrului Educaţiei Naţionale potrivit căreia Universitatea din Bucureşti nu trebuia să primească de la ARACIS grad ridicat de încredere a afectat grav demnitatea comunităţii universitare vizate. Ne aşteptăm ca domnul ministru să facă un gest de onoare, cerându-şi public scuze celor pe care i-a jignit”, spuneau reprezentanţii instituţiei când au anunţat demararea acţiunii de protest.
Senatul Universităţii din Bucureşti a solcitat Ministerului Educaţiei anularea imediată a repartizării locurilor bugetate pentru anul universitar 2018-2019 şi revenirea la cifra de şcolarizare aferentă anului universitar anterior, până la elaborarea şi implementarea unor criterii juste şi transparente.
Ministrul Educaţiei, Valentin Popa, a explicat, luni, că alocarea locurilor la universităţi nu s-a făcut pe criterii politice, precizând că repartizarea actuală este una preliminară, cea definitivă urmând să aibă loc în toamnă.
Potrivit acestuia, la studiile de licenţă, Universitatea pierde 60 de locuri faţă de anul precedent, la master sunt alocate cu 334 de locuri mai puţin, iar la doctorat, au fost "tăiate" 59 de locuri, cu 17% mai puţin decât în anul universitar 2017-2018".
Citeşte şi: Ministrul Justiţiei, despre modificarea codurilor penale: Cel târziu miercuri trimitem un punct de vedere la comisie
Citeşte şi: Toader, despre statutul de refugiat al Alinei Bica: Nu am auzit să primesc o astfel de cerere la Ministerul Justiţiei
Citeşte şi: PROTEST cu măşti în faţa Ministerului Sănătăţii. Biologii şi chimiştii, nemulţumiţi de salarii | FOTO
Citeşte şi: Toader, despre onorariile avocaţilor: Am demarat procedurile pentru încheierea unui protocol între MJ, Uniunea Barourilor şi PÎCCJ
Citeşte şi: Tinerii care au bătut un bătrân într-un pasaj din Braşov, trimişi în judecată. Carea este starea bărbatului
Citeşte şi: Mesajul Poliţiei Române pentru şoferii care merg cu luminile de ceaţă aprinse: „Proiectoarele de ceaţă aprinse tot timpul nu-ţi fac maşina mai frumoasă”
Citește pe www.zf.ro: Piaţa imobiliară sare în aer: Cartierul din Bucureşti unde preţurile au crescut în ianuarie cu 25.000 de euro faţă de anul trecut
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:38
LIVE TEXT OEP respinge orice strămutare a palestinienilor / Planul lui Trump de strămutare a palestinienilor din Gaza câştigă susţinere în Israel. Proteste în faţa Casei Albe împotriva planului preşedintelui Trump privind Gaza. Donald Trump spune că SUA va „prelua” şi va „deţine” Fâşia Gaza.
-
astăzi, 14:37
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1078. Zelenski sugerează că Ucraina ar trebui să obţină arme nucleare dacă aderarea la NATO este amânată / O lovitură cu drone a Ucrainei ar fi provocat un incendiu la un depozit de petrol din Krasnodar Krai / Şeful AIEA avertizează că atacurile Rusiei asupra reţelei energetice a Ucrainei ar putea provoca un accident nuclear