Prima pagină » Life-Inedit » Cursa sau autorizaţia, ce alegi? Numerele de telefon care bagă spaima în taximetrişti

Cursa sau autorizaţia, ce alegi? Numerele de telefon care bagă spaima în taximetrişti

Toate companiile trebuie să prezinte licenţele de taximetrie la raport la Primărie dacă refuză cursa sau cer sumă fixă. Pro Motor, prezintă numere de telefon pentru reclamaţii taximetrişti.
Cursa sau autorizaţia, ce alegi? Numerele de telefon care bagă spaima în taximetrişti
Silvana Chiujdea
26 iul. 2017, 18:30, Social

Am fost cu un taximetrist şi am intrat în vorbă civilizată cu el. N-a durat mult până am zis “lasă că şi voi … “. Şi noi, ce?! L-am supărat şi mi-a explicat. Că el e cinstit şi că şi-a văzut mereu de treabă (avea maşina curată-lună, nu fuma, nu avea radio pornit, avea numai una bucată cruciuliţă cu Boca, deci avea dreptate). Că sunt cei de IF (Ilfov) care au stricat piaţa. Şi i-am zis că oricum degeaba suni la dispecerat să-i reclami. Şi mi-a dat dreptate. Mi-a zis că dacă nu ai o probă, e cuvântul tău împotriva cuvântului lor. Şi că dispecerii primesc explicaţii de genul “vezi de treabă, era un client sărit de pe fix, fiţos omul” din partea taximetriştilor.

Ok, ce e de făcut? Şi omul mi-a zis: suni la dna. Firea şi faci reclamaţie. De acolo sună la companie şi îl cheamă la raport cu licenţa-n mână. Şi sunt speriaţi toţi că – pe bune – au job-urile ameninţate. E singura instituţie de care li se face frică. Sesizarea ta e ânregistrată, cu număr de ordine, trebuie soluţionată, nu merge cu „am uitat”. Şi mi-a mai zis omul că anul trecut s-au făcut doar 6 reclamaţii la Primărie pentru că lumea nu ştie unde să reclame.

Noi l-am crezut şi am sunat la Primărie ca să întrebăm de un număr unde reclamăm comportamentul incorect al taximetriştilor.

CITEŞTE CONTINUAREA ARTICOLULUI AICI 

Citeşte şi: Barbara Sinatra