- Home
- Cultură-Media
- BUCUREŞTI, (16.04.2013, 16:07)
- Alina Dan - Mediafax
Ziua Mondială a Monumentelor, sărbătorită joi în Bucureşti
Ziua Mondială a Monumentelor, sărbătorită anual pe 18 aprilie, va fi celebrată şi în România, la Universitatea de Arhitectură din Bucureşti, printr-o întâlnire dedicată "Patrimoniului Educaţiei", la care vor participa personalităţi din domeniul culturii, patrimoniului şi al educaţiei.
Urmărește
294 afișări
Ziua Mondială a Monumentelor, sărbătorită joi în Bucureşti (Imagine: Silviu Matei/ Mediafax Foto)
Potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX, data de 18 aprilie a fost convenită în 1983, de International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) şi UNESCO, pentru a marca Ziua Mondială a Monumentelor şi Siturilor şi pentru atragerea interesului publicului pentru protejarea patrimoniului arhitectural.
Anul acesta, subiectul Zilei Mondiale a Monumentelor şi Siturilor este "Patrimoniul Educaţiei". El va fi evocat în cursul unei manifestări care se va desfăşura joi, de la ora 14.30, la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu" din Bucureşti, la invitaţia rectorului acestei universităţi şi a ICOMOS România, în prezenţa autorităţilor de specialitate din domeniul educaţiei, învăţământului superior, culturii şi patrimoniului şi a conducătorilor instituţiilor şcolare, liceale şi universitare - monumente istorice - din Bucureşti.
Dat fiind că în Bucureşti există 45 de monumente istorice în care funcţionează instituţii de educaţie, la această manifestare vor fi invitaţi administratorii acestor clădiri - rectori, decani, directori de licee sau şcoli generale, directori de biblioteci, împreună cu ministrul Educaţiei Naţionale, ministrul delegat pentru Învăţământ Superior şi Cercetare şi ministrul Culturii.
În cursul manifestării se va decerna diploma de onoare a ICOMOS profesorului doctor arhitect Aurelian Trişcu, în semn de recunoaştere a contribuţiei sale atât ca profesor, cât şi ca arhitect la educarea tinerelor generaţii în spiritul interesului şi grijii pentru patrimoniul construit. După o scurtă prezentare a patrimoniului educaţiei din România şi intervenţii ale câtorva dintre cei invitaţi, manifestarea se va încheia cu semnarea unei Declaraţii subliniind importanţa relaţiei dintre patrimoniu şi educaţie şi angajamentul semnatarilor în promovarea patrimoniului cultural în cadrul activităţilor educaţionale.
Citește pe www.zf.ro: Prestigioasa universitate Harvard: România are a 20-a cea mai sofisticată economie a lumii. E mai complexă decât te-ai aştepta ţinând cont de nivelul de dezvoltare. În urmă cu 20 de ani eram pe locul 40
Citește pe www.zf.ro: Cum alegem zona unde cumpărăm o locuinţă şi ce facilităţi importante trebuie să existe în proximitate
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Prestigioasa universitate Harvard: România are a 20-a cea mai sofisticată economie a lumii. E mai complexă decât te-ai aştepta ţinând cont de nivelul de dezvoltare. În urmă cu 20 de ani eram pe locul 40
Povestea unuia dintre cei mai puternici executivi români şi cum a ajuns acesta să deţină o funcţie care nu a mai fost ocupată niciodată de un român într-o companie gigant americană
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Primele imagini cu explozivul cuplu Tamaş – Alexa, din Asia Express, în infernul din Filipine, cu 31 de grade la ora 18:00 şi 75% umiditate. FOTO&VIDEO EXCLUSIV
PROSPORT.RO
Cum arată iubita misterioasă a lui Ilie Bolojan, președintele interimar al României. Cei doi au nășit un cuplu din Câmpulung alături de Nea Mărin și soția lui
CANCAN.RO
Afacerea INEDITĂ lansată de un cuplu din Iași. Cei doi au adus mașini de epocă din SUA și le-au scos la închiriat
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe