- Home
- Revista presei
- (07.08.2007, 00:30)
Biserica ţine sub zece lacăte numele electorilor„civili“ ai noului Patriarh
Lista membrilor Colegiului Electoral Bisericesc continuă să rămână secretă. Deşi Biroul de presă al Patriarhiei promisese că, imediat după înmormântarea PF Teoctist va da publicităţii lista membrilor, ieri termenul se depărtase din nou, de această dată spre luna septembrie.
Urmărește
1 afișare
Biserica ţine sub zece lacăte numele electorilor„civili“ ai noului Patriarh
Conform Biroului de Presă al Patriarhiei Române, ieri a început consultarea telefonică, individuală, a membrilor Colegiului Electoral Bisericesc asupra posibilităţii de a da sau nu publicităţii numele lor. Consultările s-ar putea să dureze o vreme şi, la capătul lor, s-ar putea să se afle că vreun membru nu e de acord să i se facă public numele. Or, în decizia Sfântului Sinod se spune că, dacă nu sunt de acord toţi membrii, lista nu ajunge la presă. Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, părintele Stoica, ne-a dat asigurări că totuşi lista va fi făcută publică în mod oficial, chiar dacă se înregistrează un eşec în consultări. În acest caz, însă, momentul publicării va fi abia prin septembrie, cu o zi sau două înaintea votului pentru învestirea noului Patriarh. Astfel, imediat după ce vor trece 40 de zile de la înmormântarea PF Teoctist, Sfântul Sinod se va aduna pentru a propune 2-3 candidaţi. Imediat după vot, numele candidaţilor vor fi aduse la cunoştinţa membrilor Colegiului Electoral Bisericesc, care se va reuni pentru alegerea finală.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Presa olandeză: Poliţia crede că a identificat hoţii tezaurului dacic, precum şi locaţia unde s-ar afla. ”Este vorba de cel puţin trei autori”
Ţara care pariază tot pe opulenţă absurdă ca să atragă super-bogaţii şi miliardele lor. Au construit palate pentru vânătorii de lux şi acum aşteaptă să vadă cine muşcă momeala
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Milionarul de 53 de ani a cerut-o de nevastă pe iubita lui cu 24 de ani mai tânără
PROSPORT.RO
Desertul preferat al copiilor din comunism, care a reapărut în magazine. Se vinde cu 5 lei în Carrefour
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe